Programlarım

Uzun zamandır; bir ihtiyaca binaen yazdığım, harddiskimde tozlanmakta olan bazı basit programlarım var. İstedim ki bunlar harddiskimde tozlanmasın da başkalarının işine yarasın.

Bu programlar genelde hep bir acele ile yazıldıklarından çok hatasız çalışmayabilirler. Ancak uygun şartlarda iş gördükleri benim tarafımdan defalarca test edilmiştir. Yine de bu programların kullanmak sizin sorumluluğunuzdadır.

Ekleştir

Wordpress kullanırken, bloga eklediğim kodları renklendirmeye yarayan bir eklenti vardı. Bu eklentiyi  [sourcecode language='delphi'][/sourcecode] şeklinde çalışıyordu. Bu etiketleri yazılarıma daha kolay ekleyebilmek için aşağıda gördüğünüz programı yazmıştım.

Programı buradan indirebilirsiniz.

Çalma Listesinden Toplayıcı

Günümüzde hala buzdolaplarının şarkı çalanları yaygınlaşmış olmasa da, birçok cihazımız(cep telefonu, dvd player vs.) şarkı çalma yeteneğine kavuştu. Bu durum sevdiğimiz şarkıları cihazdan cihaza taşımamıza neden oldu. Ben genelde sevdiğim şarkıları Winamp Playlist'lerine kaydettiğimden, bu playlistteki şarkıları başka bir cihaza taşımak için Çalma Listesinden Toplayıcı programını yazdım.

Programın kullanımı oldukça basit. İçindeki şarkıları toplamak istediğiniz Winamp playlist'ini programın içindeki beyaz kısma sürüklüyorsunuz ve Topla düğmesine tıkladığınızda, playlistteki şarkılar programın olduğu klasöre kopyalanıyorlar. Artık bu şarkıları istediğiniz cihaza taşıyabilirsiniz. Programı buradan indirebilirsiniz.

Pano İzleyici

Bilgisayarla içli dışlı biri iseniz, dosya indirmek için linkleri bir metin dosyasına mutlaka yazmışsınızdır. Oldukça sıkıcı olan bu işlemi kolaylaştırmak için zamanında Pano İzleyici programını yazmıştım.

İlk bağlantıyı kopyadıktan sonra programdaki İzlemeye Başla düğmesi tıklandığında, panoya kopyalanan yeni linkler programın listesine eklenir. Daha sonra bu linkler tek tuşla kopyalanabillir. Programı buradan indirebilirsiniz.

Sırayla Kopyalayıcı

Linklerimizi Pano İzleyici ile elde ettikten sonra, bu linklerin bir de indirilmesi var. Normalde bu linkleri bir metin dosyasına kaydederiz ve sırayla indirdiğimiz linki dosyadan sileriz. Bu işlemi de bir nebze kolaylaştırmak için Sırayla Kopyalayıcı programını yazdım.

Hazırladığımız linkleri programın listesine yapıştırdıktansonra Satır Kopyala düğmesine her tıklandığında sırayla bir satır kopyalanır. Bize de tarayıcının adres çubuğuna sağ tıklayıp Yapıştır ve Git komutunu vermek kalır. Kopyalanan her satırın başına bir * işaretini program otomatik olarak koyar. Programı buradan indirebilirsiniz.

 Dosya Adlandırıcı

Dosyalarımızı indirdik, ancak çoğu dosyanın abuk subuk isimleri olacaktır. Bunları rahat takip edilebilecek 001, 002 gibi isimler verebilmek için de Dosya Adlandırıcı programım kullanılabilir.

Programı, adlandırmak istediğimiz dosyaların bulunduğu klasöre kopyaladıktan sonra Listele düğmesi tıklanır. Dosya adı içinde geçen sayısal ifadenin dosyaya isim olarak verilmesi için Adlandir düğmesi tıklanır. Böylece diziadi.bolum.46.uploader.avi şeklindeki bir dosya adı 046.avi halini alacaktır. Programı buradan indirebilirsiniz.

Karıştır

Bu programın işlevi oldukça basit. Programın listesine ne kopyalarsanız, Karıştır düğmesine tıkladığınızda liste karıştırılır. Bu kadar basit!

Programı buradan indirebilirsiniz.

Tersle

Bu programda listesine kopylanan verileri ters olarak sıralıyor.

Programı buradan indirebilirsiniz.

Tıklayıcı

Bazı durumlarda bir düğmeye defalarca tıklamamız gerekebiliyor. İşte böyle durumlar için Tıklayıcı'yı yazmıştım.

Programa öncelikle hangi farenin nereye tıklayacağını göstermek gerekiyor. Bunun için Fare koordinatları bölümünden x(yatay) ve y(dikey) koordinaltları giriliyor. Bu bölümdeki Koordinata git düğmesi ile, farenin istenen noktaya gidip gitmediğini test edebilirsiniz.

Daha sonra tıklamanın hangi zaman aralığında ve kaç kere yapılacağı Zaman Ayarları bölümünden belirtiliyor. Eğer işlemi acilen kesmek gerekirse de Crt+F7 kısayolu kullanılabiliyor.

Programı buradan indirebilirsiniz.

20.08.2011 11:45:34

Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Yazı hakkında yorum yapmak için, buraya tıklayın.

Kategoriler :

Arşiv :

Bağlantılar :