Comodo Firewall ile tüm ağı kesmek

Özellikle interneti kullanan bir program yazıyorsanız, internet olmadığında da programın nasıl davrandığını test etmek gerekiyor. Kablolarla uğraşmadan bunu yapmanın yolu bir firewall  kullanmak. Comodo Firewall'da bu özelliği biraz saklamışlar.

Devamı için tıklayın

Camtasia ile Videolara Altyazı Hazırlama

Atalarımız "Söz uçar yazı kalır" demişler. Günümüz teknolojisinde bu söz ne kadar doğrudur bilemem ama okumanın dinlemekten her zaman daha hızlı olduğunu söyleyebilirim. Bu yazıda Camtasia Studio ile videolara nasıl altyazı eklendiğini yazacağım.

Devamı için tıklayın

Delphi'de Code Templates'den Live Tempates'e

Delphi bilindiği üzere hızlı uygulama geliştirme ortamı. Delphi'nin eski sürümlerinde bu hızı daha da arttıran Code Template özellği vardı. Belli kısaltmaları yazıp sonra da Ctrl+J'ye bastığımızda case gibi, for gibi bazı kod şablonlarını otomatik olarak editöre ekleyebiliyorduk. Bu özellik güncel Delphi sürümlerinde daha da gelişerek Live Template adını aldı. Bir örnek üzerinde kendi live template'imizi nasıl oluşturacağımızı görelim.

Devamı için tıklayın

IrfanView ile çoklu resim işleme

Acdsee'nin kendini bozmasından beri, fotoğraflarla ilgili kesme, biçme, boyutlandırma işlemlerini IrfanView isimli ücretsiz programla yapıyorum. Bu yazıda birden fazla fotoğrafı/grafiği IrfanView ile nasıl işleyeceğimizi anlatacağım.

Devamı için tıklayın

Banana Pi/Super Pi İncelemesi

Bir bilgisayar ne kadar ucuz olabilir? 350 lira, yani 100 dolar? Günümüz şartlarında bu fiyattan daha ucuza bir bilgisayar var. Banana Pi ya da Türkiye'deki adıyla Super Pi.

Devamı için tıklayın

Excel'de Satırlardaki Gereksiz Boşlukları Silme

Ülkemizde bilgisayar okuryazarı olan insan sayısı oldukça az. Bu nedenle Excel'de topladığımız bilgilerde çeşit çeşit hatalarla karşılaşıyoruz. Bu yazıda bir Excel sayfasındaki gereksiz boş satırların nasıl silineceğine bakacağız.

Devamı için tıklayın

Delphi Starter 10.1'da Zeos Bileşenleriyle Mdb(Ado) Veritabanı

Bir önceki yazıda, Delphi'nin veritabanı desteklemeyen Starter sürümünde, veritabanı işlemleri yapabilmek Zeos Bileşenleri kurulumunu anlatmıştım. Bu yazıda da Zeos ile mdb dosyaları nasıl kullanılır ondan bahsedeceğim.

Devamı için tıklayın

Delphi Starter(10.1 Berlin)da Zeos Bileşenleriyle MySQL Veritabanı

Embarcadero, aldığı mantıklı bir kararla Delphi'nin Starter versiyonunu süresiz olarak ücretsiz dağıtma kararı aldı. Bunun anlamı, Delphi'nin küllerinden yeniden doğuşu demek bana göre. Artık yasal olarak program geliştirilebilecek ücretsiz bir Delphi sürümü var. Üstelik Delphi Starter Edition ile geliştirdiğimiz 1000 dolardan daha ucuz uygulamaları ticari olarak satabiliyoruz da.

Devamı için tıklayın

1

Kategoriler :

Arşiv :

Etiketler :

Bağlantılar :