Delphi'de Yuvarlama Fonksiyonu

Delphi 7'de hazır bulunan yuvarlama fonksiyonları, banker yuvarlaması olarak çalışıyormuş. Bu nedenle integer aralığında çalışan bir fonksiyon yazmak zorunda kaldım.

Devamı için tıklayın

Delphi'de Büyük Küçük Harf Dönüştürme

Delphi 7'de Türkçe karakter destekli büyük küçük harf dönüştürme:

Devamı için tıklayın

Delphi'de Metin Parçalama

Delphi 7'de metinleri parçalamakta(bölmekte) kullandığım, çok iş gören bir fonksiyon:

Devamı için tıklayın

Delphi ile SSL Kullanan Web Sayfasını İndirme

Artık hemen hemen her web sayfası SSL kullanmaya bağladı. Delphi'de web sayfalarından veri çekmek için kullandığımız Indy bileşenlerinde SSL kullanmak için ek DLL dosyaları ve bir sürü ayar gerekiyor. Bu işi yapmanın daha kolay bir yolunu ararken karşıma StackOverflow'daki şu kod çıktı.

Devamı için tıklayın

Delphi'de Kelime ve Cümle Karşılaştırmada Levenshtein Algoritması

Eğer Delphi'de iki metni karşılaştırıyorsanız ve iki metnin birbirinden kaç karakter farklı olduğunu bulmak istiyorsanız, Levenshtein algoritmasını kullanabilirsiniz.

Devamı için tıklayın

Uygulamalara tuş göndermek

Delphi ile yazılan programlardan başka bir programı aktifleştirerek tuş yollamak amacıyla aşağıdaki unit kullanılabilir.

Devamı için tıklayın

Delphi'de Cümlenin İlk Harfini Büyütme(Türkçe Destekli)

Delphi'de harf büyütmek iin UpperCase adında bir fonksiyon var. Ancak eski Delphi sürümlerinde bu fonksiyon Türkçe karakterlerde(ş ü ö İ ğ ı ç) sorun çıkarıyor.

Devamı için tıklayın

Delphi'de Dosya Adından Boşluk ve Parantez Silme

Windows'un güncel sürümlerinde bulunan güzel bir dosya adlandırma özelliği var. Kullanabilmek için birden fazla dosyayı seçip sonra sağ tıklayıp Yeniden Adlandır'ı seçiyoruz.

Devamı için tıklayın

Delphi 7'de Webbrowser Kullanımı

Günümüzde birçok işlem web sayfaları üzerinde yapılmakta. Ancak kullanıcılara şifre atama gibi durumlarda aynı işlemi web sitesi üzerinde defalarca yapmak gerekebiliyor. Delphi ile web sayfalarında yapılan işlemleri Webbrowser bileşeni ile otomatize edebililiyoruz.

Devamı için tıklayın

Delphi Fonksiyonu: degistir

Bir string'in içindeki ifadeyi, başka bir string ifade ile değiştiren fonksiyon.

Devamı için tıklayın

Delphi'den Excel'e ulaşma

Günümüzde Excel bir sektör standartı haline gelmiş durumunda. Hemen hemen her programdan Excel'e çıktı alınabiliyor. Ancak bu bilgiler her zaman istediğimiz biçimde olmayabiliyor. İşte bu yazıda Delphi ile Excel'den nasıl bilgi okunur, Excel'e nasıl bilgi yazılır, Excel'de yapılan değişiklikler nasıl kaydedilir sorularının cevaplarını bulacaksınız.

Devamı için tıklayın

Kategoriler :

Arşiv :

Etiketler :

Bağlantılar :