Delphi'de Yuvarlama Fonksiyonu

Delphi 7'de hazır bulunan yuvarlama fonksiyonları, banker yuvarlaması olarak çalışıyormuş. Bu nedenle integer aralığında çalışan bir fonksiyon yazmak zorunda kaldım.

Devamı için tıklayın

Farenin sağ tuşuna basıldığını anlama

Farenin sağ tuşuna basıldığında Not defteri'nin açan kod.

Devamı için tıklayın

Uygulamalara tuş göndermek

Delphi ile yazılan programlardan başka bir programı aktifleştirerek tuş yollamak amacıyla aşağıdaki unit kullanılabilir.

Devamı için tıklayın

Delphi 10 Seattle'da Uygulamalara SendKeys ile Tuş Göndermek

Delphi'nin Unicode desteklemeyen önceki sürümlerinde, Delphi'nin cd'sinde yer alan şu unit ile uygulamara tuş gönderebiliyorduk. Ancak Unicode destekli güncel Delphi sürümlerinde bu unit derlenirken aşağıdaki ölümcül hataya neden oluyor:

Devamı için tıklayın

Delphi'de Code Templates'den Live Tempates'e

Delphi bilindiği üzere hızlı uygulama geliştirme ortamı. Delphi'nin eski sürümlerinde bu hızı daha da arttıran Code Template özellği vardı. Belli kısaltmaları yazıp sonra da Ctrl+J'ye bastığımızda case gibi, for gibi bazı kod şablonlarını otomatik olarak editöre ekleyebiliyorduk. Bu özellik güncel Delphi sürümlerinde daha da gelişerek Live Template adını aldı. Bir örnek üzerinde kendi live template'imizi nasıl oluşturacağımızı görelim.

Devamı için tıklayın

Lazarus(Free Pascal)

Bugüne kadar birçok programlama dili uğraşmama rağmen, hâlâ en sevdiğim programlama dili Pascal. Windows işletim sistemiyle beraber Pascal'ı kullanabileceğiniz tek ücretsiz platform Turbo Delphi idi, daha doğrusu ben öyle sanıyormuşum.

Devamı için tıklayın

Delphi 7'de Webbrowser Kullanımı

Günümüzde birçok işlem web sayfaları üzerinde yapılmakta. Ancak kullanıcılara şifre atama gibi durumlarda aynı işlemi web sitesi üzerinde defalarca yapmak gerekebiliyor. Delphi ile web sayfalarında yapılan işlemleri Webbrowser bileşeni ile otomatize edebililiyoruz.

Devamı için tıklayın

Delphi Fonksiyonu: degistir

Bir string'in içindeki ifadeyi, başka bir string ifade ile değiştiren fonksiyon.

Devamı için tıklayın

Geçici liste oluşturma

Geçici listelerin nasıl oluşturulacağını örnekleyen kod.

Devamı için tıklayın

Turbo Delphi'de hazırlanan programları Delphi 7'de açmak

Her ne kadar ülkemizde Delphi ile ilgilenen pek kimse kaldığını düşünmesem de, bu konudan yine de bahsedeyim. Delphi'nin hiçbir zaman ücretsiz bir sürümü olmamıştı, ta ki Turbo Delphi'ye kadar. Borland'ın yaynladığı bu sürümün 3. parti bileşenlerin kullanılamaması dışında çok önemli bir kısıtlaması da yoktu.

Devamı için tıklayın

Delphi'den Excel'e ulaşma

Günümüzde Excel bir sektör standartı haline gelmiş durumunda. Hemen hemen her programdan Excel'e çıktı alınabiliyor. Ancak bu bilgiler her zaman istediğimiz biçimde olmayabiliyor. İşte bu yazıda Delphi ile Excel'den nasıl bilgi okunur, Excel'e nasıl bilgi yazılır, Excel'de yapılan değişiklikler nasıl kaydedilir sorularının cevaplarını bulacaksınız.

Devamı için tıklayın

Delphi Xe8 ile Android Uygulaması Geliştirme-1

Resmi olarak ilk öğrendiğim programlama dili olmasından sanırım, Pascal her zaman en çok sevdiğim programlama dili olmuştur. Windows ile beraber Delphi sürümüyle devam eden bu sevdanın nedeni belki de hızlı geliştirme(RAD) yapabilmektir bilemiyorum. Dot Net platformunun hem masaüstü hem web tarafına çözümler sunması, Borland’ın Delphi’yi Embarcadero’ya satması vs. sebepler yüzünden ben de çoğu Delphi geliştiricisi gibi Delphi 7 sürümünde kalmıştım. Bir ara ücretsiz olarak dağıtılan Turbo Delphi’yi denediysem de, Delphi 7’deki uygulama geliştirme deneyiminden aldığım tadı bir daha alamadım.

Devamı için tıklayın

Delphi Xe8 ile Android Uygulaması Geliştirme-2

Önceki yazımızda Delphi Xe8 ile bir Android uygulamasının tasarımını yapmıştık. Bu yazıda uygulamamızı çalışır hale getiriyoruz.

Devamı için tıklayın

Kategoriler :

Arşiv :

Etiketler :

Bağlantılar :