Delphi'de Zip Sıkıştırması

Delphi'nin güncel sürümlerinde üçüncü parti bir bileşen vs. kullanmadan Zip sıkıştırması yapmak mümkün.

Devamı için tıklayın

Delphi'de OpenDialog ile Çoklu Dosya Seçimi

OpenDialog nesnesi Delphi'de çok kullandığım nesnelerden. Bu bileşen ile çoklu dosya seçimi yaptırmak mümkün.

Devamı için tıklayın

Php Notları 7: If Kontrol Deyimi

Bilgisayar bir programı çalıştırırken olay sırasına göre yukarıdan aşağıya doğru hareket eder. Bu sırayı değiştirmek ve bir şarta göre bazı komutlar verebilmek için kontrol deyimleri kullanılır.

Devamı için tıklayın

Yağmurluk

Adam yaz günü yolda giderken bir yağmura yakalanmış. Ama ne yağmur!.. Mübarek gök delinmiş sanki, boşaldıkça boşalıyor. Yolda da altında sığınacak ne bir ağaç, ne bir dam var.

Devamı için tıklayın

Delphi'de Sütun Başlıklarına Tıklayarak ListView Sıralama

Bir önceki yazıda, Delphi'de ListView bileşenin nasıl kullanılacağından bahsetmiştim. Bu yazıda da ListView'in sütun başlıklarına tıklayarak ListView'in nasıl sıralanacağından bahsedeceğim.

Devamı için tıklayın

Delphi'de ListView ile Telefon Rehberi

Delphi kullanırken ListView bileşenini biraz ihmal ettiğimi söyleyebilirim. Bu yazıda Windows'un kendi bileşenlerinden olan ListView'İ(Denetim masası bir ListView'dır) bir telefon defteri projesinde kullanarak inceleyeceğim. Ayrıca kullanıcıdan çok satırlı bilgi alma, Auto-create forms ve formlar arası veri aktarımı gibi konulara da değineceğim.

Devamı için tıklayın

Bahriyeli

Amerikan Bahriyelilerinin Türkiye'ye ilk kez geldikleri yıllarda uydurulan bir hikâyeydi. Güya Amerikalı Bahriyeli Eminönü'nden geçerken çiroz satan birine rastlayıp sormuş:

- Bu nedir, neye yarar?

Devamı için tıklayın

Php Notları 6: Post ve Get

Html’deki form nesneleri, server’a iki Post yönetimi ve Get yöntemi ile iki şekilde gönderilebilir. Get yönteminde gönderilen bilgiler tarayıcının adres çubuğunda görünürken, Post yönteminde bu bilgiler tarayıcını adres çubuğunda görünmez. Ayrıca Post yöntemi ile daha fazla sayıda bilgi gönderilmesi mümkündür.

Devamı için tıklayın

Sandık

Bir vilayet halkı, valinin rüşvetinden perişan olmuş.  Sonunda her şey göze alıp padişaha mektup yollamışlar.

- Padişahım bizi bu adamın elinden kurtar!

Devamı için tıklayın

Delphi'de Kelime ve Cümle Karşılaştırmada Levenshtein Algoritması

Eğer Delphi'de iki metni karşılaştırıyorsanız ve iki metnin birbirinden kaç karakter farklı olduğunu bulmak istiyorsanız, Levenshtein algoritmasını kullanabilirsiniz.

Devamı için tıklayın

Kategoriler :

Arşiv :

Etiketler :

Bağlantılar :