Başka sayfadaki hücre değerini alma

Excel'in başka bir sayfadan veri almak için kullandığı yapı nedense bana hep karışık gelmiştir. Bu yazım biçimini hep unuturum. Neyseki, başka sayfadaki hücre değerini alırken görsel yöntemlerde kullanabiliyoruz.

Devamı için tıklayın

Excel'de birikimli değer arttırma

Çalıştığım işyerinde bazı şeyler maalesef hala kağıt üzerinden yapılıyor. Bu işlerden biri de bazı değerlerin birikimli olarak toplanıp tek rapor haline getirilmesi.

Devamı için tıklayın

Bir linkte iki Javascript çalıştırma

Javascript'te sık kullandığım yöntemleri belgelendirmeye, bir linkte iki javascript'in nasıl çalıştırılacağını belgelendirerek devam ediyorum.

Devamı için tıklayın

FCKeditor içerik şablonları

Bir site için kod yazarken, hazır metin editörleri kullanmak işi çok kolaylaştırıyor. Ancak özelleştirme konusunda bazı sorunlar çıkabiliyor. Gerçi biraz uğraşarak güzel kodlanmış bir editörde, mesela FCKeditor'de bu sorunları aşmak mümkün.

Bir örnek üzerinde düşünelim. Numaralı listeler hazırlamak bütün metin editörleri ile mümkün. Ancak numaralı listenin romen rakamları ile oluşturulması gerekiyorsa, bunu nasıl yapacağız?

Devamı için tıklayın

Uygulamalara tuş göndermek

Delphi ile yazılan programlardan başka bir programı aktifleştirerek tuş yollamak amacıyla aşağıdaki unit kullanılabilir.

Devamı için tıklayın

Düşeyara uygulaması

Excel'in yaygın olarak kullanıldığı yerlerden biri de sertifika ve sonuç belgesi basımı. Örnek bir senaryoyu takip ederek bu tip bir uygulamanın nasıl hazırlanacağını adım adım görelim.

Devamı için tıklayın

Python nedir?

Pardus'a geçişimle beraber, Linux'ta kullanılabilecek bir programlama diline ihtiyaç duydum. Bu yüzden yüksek seviyeli bir dil olan Ptyhon'ı öğrenmeye karar verdim. Üstelik Python'ın hemen her platformda çalışması nedeniyle, bir daha işletim sistemi değiştirecek olursam, yazdığım programların çöpe gitme durumuyla karşılaşmayacağımı umuyorum. Şu an Windows'ta Delphi ile yazdığım programların birçoğunu Linux'ta kullanamıyorum.

Devamı için tıklayın

Notepad++'da tab boyutu

Windows kullanırken editör olarak Crimson Editor kullanıyordum. Ancak Pardus'a geçtiğimden beri Wine ile çalışmayan Crimson Editor'u kullanamıyorum. Notepad++ ile Wine ile çalışabiliyor.

Devamı için tıklayın

Excel 2007'de form elemanları ekleme

Bugün Excel 2007'de hazırladığım bir belgede düğme kullanmam gerekti. Excel 2007'de form elemanlarını kullanmak, Excel 2003'den oldukça farklı olduğundan, ancak bir arkadaşıma sorarak bu sorunu çözebildim.

Devamı için tıklayın

Lcd televizyonda hdmi üzerinden dvd seyretmek

Geçen günlerde,  lcd televizyonu olan bir arkadaş için dvd player almaya gittik.

Devamı için tıklayın

Kategoriler :

Arşiv :

Etiketler :

Bağlantılar :