Windows 7 paylaşımına Android cihazdan erişim

Birkaç gün öncesine kadar, torrent indirmek için ve Andorid telefonum ile bilgisayarım arasında kablosuz veri transferi yapabilmek için Asus Eee PC 1000H netbook'umu kullanıyordum. Xp işletim sistemini kullanan bu bilgisayarda, klasörleri paylaşmak ve paylaşımlara erişmek oldukça kolay.

Ancak artık bu işler için Windows 7 işletim sistemli masaüstü bilgisayarımı kullanmam gerekti. Bu nedenle masaüstü bilgisayarımda bir klasör oluşturtum ve buna Everyone paylaşım yetkisi atadım.

Android cihazlarda, paylaşımlara ulaşmak için ES File Explorer'ı kullanıyorum. Uygulamanın LAN bölümündeki Tara seçeneği ile ağdaki paylaşımlar görülebiliyor. Nitekim, masaüstü bilgisayarımın Ip'si uygulamada belirdi, ancak Ip'ye ulaşmaya çalıştığımda şu Oturum açma hatası ile karşılaştım:

Xp'de aynı işlemlerle, sorunsuz olarak paylaşılan klasöre erişebiliyordum. İnternette yaptığım aramalar sonucunda, Windows 7'nın Parola korumalı paylaşımını kapatmam gerektiğini anladım. Denetim Masasındaki Ağ ve Paylaşım Merkezinden bu özelliği kapattım.

 

Bu ayar da problemin tamamını çözmedi. ES File Explorer hala paylaşımı görmüyordu. Yine yaptığım bir arama neticesinde, paylaşıma sadece Ip adı bağlanılamadığını, Ip/PaylaşılanKlasörünAdı ile bağlantı kurmam gerektiğin öğrendim. Nitekim klasör adını Ip'ye ekleyince, bilgisarımla Android cihazım arasında dosya transfer etme olanağına tekrar kavuştum.

Bu noktada uTorrent'ı da Android üzerinden kullanıp kullanmayacağımı merak ettim. uTorrent'in bir web arayüzü olduğunu biliyordum. uTorrent'i web arayüzünden yönetmek için, şu adresteki zip dosyasını indirdikten sonra, dosyanın ismini webui.zip olarak değiştirip %AppData%/uTorrent klasörüne kopyalamak gerekiyor. Sonra da uTorrent'in Tercihlerinden aşağıdaki ayar yapılıyor.

Burada Alternatif dinleme portunu işaretlemek özellikler önemli. Böylece http://ipadresi:8080/gui/ adresi ile uTorrent'in web arayüzüne ulaşabildim. Torrent'ları upload ederken Android yolunu seçmek gerekiyor. Her ne kadar torrent'leri ekledikten sonra, ekleme penceresi otomatik olarak kapanmasa da, torrent hemen indirilmeye başlıyor.

Tüm bunları ayarlayıp derin bir nefes almışken, torrent'ten indirdiğim videoları izlemek için kablosuz adaptörünü ile bağlantı sağladığım Dark Mini Mania geldi aklıma. Acaba bu cihaz, Windows 7'nin paylaşım klasörlerine erişebilecek miydi? Hemen cihazı açarak bir deneme yaptım ve cihaz paylaşımı göremedi!

Yine araştırmaya başlayınca, Dark Mini Mania'nın Windows 7'de WORKGROUP adındaki çalışma gruplarına bağlanamadığını gördüm. Çalışma grubunu Bilgisayarım'a sağ tıklayıp, Ayarları değiştir kısmından başka bir isimle değiştirdiğimde, Dark Mini Mania'nın da Windows 7'de paylaşılmış klasöre erişebildiğini anladım.

Bu işlemler sayesinde, yattığım yerden torrent dosyalarını indirmeye başlama ve biten torrentleri ister Android'den, ister Dark Mini Mania'dan izleme olanağına kavuştum.

08.11.2013 09:42:34


Etiketler: Android

Yorumlar

bende sbm paylaşımı nasıl yaptınız 2 haftadır yapamadım. windows 7 şifreli paylaşımı açarsam parola istiyor parolayı girdiğim halde kabul etmiyor. paylaşımda şifreyi kapat dersem de ekrandaki gibi smb kapalı hatasını veriyor.. "Nitekim klasör adını Ip'ye ekleyince, bilgisarımla Android cihazım arasında dosya transfer etme olanağına tekrar kavuştum." bununla ne demek istediniz ? paylaşımı manuel olarak mı yapmak gerekiyor es dosya yöneticisinden ?

hulya mermer, 04.12.2015 23:37:25

192.168.0.10/PaylasilanKlasorAdi şeklinde bir düzenleme yaparak sorunu çözmüştüm. Bu ayarı bir kez yapmak yeterli gelmişti.

Admin, 07.12.2015 20:30:02

merhaba hülya hanımın takıldığı yerde bende takıldım bu ip ve paylaşılan klasör adını nereye yazacağımızı bulamadım ve payalşıma açamadım yardımcı olursanız çok sevinirim

YALÇIN ERESEN, 26.01.2016 01:23:07


Yazı hakkında yorum yapmak için, buraya tıklayın.

Kategoriler :

Arşiv :

Etiketler :

Bağlantılar :