Android cihazlara bluetooth klavye bağlarken yaşanan Türkçe karakter sorununun çözümü

İlk akıllı telefonum Nokia 6230i'yi aldığımdan beri, cep telefonuna bir klavye bağlayıp istediğim hızda yazı yazmayı istiyordum. Ancak mesele klavye olunca, işin içine Türkçe karakterler giriyor ve Türkçe harfleri içeren bir kompakt klavye bulmak, günümüze kadar çok zordu. Nihayet bugün, akıllı telefonuma Türkçe karakterleri içeren bluetooth bir klavye bağlayıp, Türkçe karakterleri düzgün yazabildim.

Sanırım ilk önce, hangi bluetooth klavyeyi edindiğimden bahsetmeliyim. Aldığım klavye; eye-Q firmasının eq-kb100a kodlu bluetooth klavyeydi. Gün itibariyle klavye 50 liraya alınabiliyor. Aşağıdaki fotoğraftan da görebileceğiniz gibi, bu klavyde Türkçe karakterler var(Fotoğrafa tıklayarak büyük halini görebilirsiniz.).

Bu klavyenin harf diziliminde hoşuma gitmeyen birkaç konu var. Birincisi, sağ taraftaki shift tuşunun olması gerektiği yerde Internet diye bir tuş bulunması ve bunun Shift görevini görmemesi. İkinci nahoş konu, < ve > işaretlerinin tırnak ve 1 rakamının üzerine, Alt Gr ile yazılacak şekilde yerleştirilmesi. Noktalı virgül ve virgül yazmak için de, Enter tuşunun üzerindeki < tuşuna basmak gerektiğinde, bu klavye kod yazanlar için uygun bir klavye değil. Alt sırada en solda Ctrl tuşunun olması ve Backspace tuşunun oldukça büyük olması klavyenin artılarından.

Klavyenin alt tarafında, bir açma kapama düğmesi yer almakta.

Klavye, iki tane ince kalem pil ile çalışmakta. Burada da bir problem var. Aşağıdaki fotoğrafta da görüleceği üzere, yuvadaki ikinci pili, cımbız vs. kullanmadan çıkarmak imkansız.

Klavyeye pilleri takıp açtıktan sonra, bir ataç yardımıyla bağlantıyı sağlayan düğmeye basarak cihazın bulunabilir moda geçmesini sağlıyoruz. Cep telefonuna klavyeyi bağlayıp da yazı yazmayı denediğimizde, ne yazık ki bizi bir sürpriz bekliyor. Klavyede Türkçe karakterler olmasına rağmen, klavye Amerikan klavye düzenine göre harfleri yazıyor. Yani Türkçe karakterleri yazmak mümkün olmuyor.

Bu problemi ancak External Keyboard Helper isimli ücretli uygulama yardımı ile çözebiliyoruz. Uygulamayı cep telefonumuza kurduktan sonra şu işlemleri yapıyoruz.

Öncelikle Dil ve Giriş bölümünden uygulamayla ilgili bölümü işaretliyoruz.

Bluetooth klavyeyi cep telefonuna bağladığımızda, yine bize hangi klavye uygulamasının kullanılacağı soruluyor.

Burada da External Keyboard Helper'i seçerek işlemi tamamlıyoruz.

Telefonumuzun ekranına yakından baktığımızda, Türkçe karakterlerin düzgün bir şekilde yazılabildiği görülüyor.

26.11.2013 22:09:05


Etiketler: Android

Yorumlar

External Keyboard Helper ile, Otg ile akıllı Android telefona bağlanan klavyelerdeki Türkçe yazma sorunu da giderilebiliyor. Onu da not düşmüş olayım.

Admin, 26.11.2013 22:48:39

Bu eksternal klavye yardımcısı için teşekkür ederim. Şuan eyeq klavye ile Türkçe karakterleri bu yazın sayesinde yazabiliyorum. Yanlız bir de şöyle bir problemle ile karşılaştım android 4.4.2 ile; bluetooth klavye sık sık kopuyor, metin girmek için ya 2-3 saniye beklemek gerekiyor yada tekrar manuel bağlantı kurmak gerekiyor. Bu şekilde androidte klavye kullanmak işkence.

Kerim, 07.09.2014 23:04:48

Kerim Bey, bu problem büyük ihtimalle kullandığınız cihazdan kaynaklanıyordur. Bildiğim kadarıyla Nexus tabletlerde var olan bu sorun, bir güncelleme ile giderildi. Cihazınızın markasını bilmediğim için daha başka bir çözüm öneremiyorum.

Admin, 10.09.2014 14:42:04


Yazı hakkında yorum yapmak için, buraya tıklayın.

Kategoriler :

Arşiv :

Etiketler :

Bağlantılar :