Türksat Teledünya Next HC-12 ile favori kanalları ayarlama

Evde televizyon ve internet çözümü olarak kablo tv sistemini kullanıyorum. Yani internet için Uydunet, televizyon için Teledünya üzerinden hizmet almaktayım. Geçenlerde birkaç haftadır televizyonumda Kral Pop kanalının yayında olmadığını fark ettim. Daha önce böyle bir sorunla karşılaşmadığım için Teledünya'nın müşteri hizmetlerini aradım. Müşteri hizmetlerinin yönlendirmeleri ile Next HC-12 isimli cihazı fabrika ayarlarına(!) döndürdükten sonra problem çözüldü. Ancak olan televizyonda binbir zahmetle ayarladığım favori listesine olmuştu.

Favori listesinin nasıl düzenleneceğine geçmeden önce, eğer benim başıma geldiği gibi, sizin de kanallarınız kaybolursa, cihazı fabrika ayarlarına döndürmeden, menüden Otomatik arama seçeneğini seçerek sorunu çözebileceğinizi belirteyim.

Gelelim Next HC-12'de favori listesinin nasıl düzenleneceğine. Öncelikle uzaktan kumandanın tuşlarını göstererek işe başlayayım.

Öncelikle MENU tuşuna basarak Kanal Düzenle/TV Kanal Listesi bölümüne gelip, OK düğmesine basıyoruz.

Daha sonra kumandadaki FAV düğmesine basarak, aşağıdaki ekrandaki gibi Favori ayarlama moduna geçiyoruz. Burada bize hangi Favori listesinin kullanılacağı soruluyor.

İstediğimiz Favori listesini seçtikten sonra aşağıdaki ekrandaki gibi Favori listesine ekleyeceğimiz kanalların yanına OK tuşu ile işaret koyuyoruz. Burada kanal sıralamasına dikkat etmemize gerek yok, çünkü Next HC-12 kanalları seçme sırasına göre değil, kendi içindeki sıraya göre görüntüleyecek.

Bu şekilde favori kanallarımızı belirledikten sonra, işin karışık kısmına, yani bu kanalları nasıl sıralayacağımıza geçebiliriz.

Şimdi yukarıdaki ekranda 46. sırada olan Kanal 7'yi, 17. sıraya taşımak istiyorum. Bunun için öncelikle kumandadaki Sarı tuşa basarak taşıma moduna geçiyorum.

Taşıma moduna geçtikten sonra, taşıyacağım kanala OK tuşu ile işaret koyuyorum.

Daha sonra bu işaretlediğim kanalın, listede bulunmasını istediğim yerine gidiyorum ki, bu örnekte bu 17. sıra oluyor.

Son olarak tekrar Sarı tuşa basarak işlemi tamamlıyorum. Artık Kanal 7, Favori listesinin 17. sırasında.

Şimdi geriye bu işlemi diğer kanallar için defalarca yapmak kalıyor geriye. Ne diyeyim, kolay gelsin :)

12.02.2014 10:23:17

Yorumlar

Çok ama çok güzel bir anlatım; görsel ve yazıları birebir uyguladım. Sonuç mükemmel ! işin ilginç yanı evde kurulum yapan kişi kesinlikle kanal düzenlemesinin -programla bile- yapılamadığını iddia etmişti.Bu blogu okumamış. Teşekkürler....

ibrahim sayın, 19.05.2014 15:35:03

Çok ama çok teşekkürler. Favori kanal listesini artık kolaylıkla yapabileceğim.

Birdal Ocanoğlu, 28.09.2014 03:15:29


Yazı hakkında yorum yapmak için, buraya tıklayın.

Kategoriler :

Arşiv :

Etiketler :

Bağlantılar :