Macbook Air M1

İnsanın yaşı ilerledikçe, zaman daha değerli hale geliyor. Bazen gençlikte yaptığım işlere bu yaşımda hayretle bakıyorum.

Mesela şimdi olsa, bu siteyi yazacak vakit bulabilir miydim? Çok zor olurdu muhtemelen.

Yarın yapılacak genel seçimlerden sonra herkes döviz kurlarında bir atak bekliyor. Yine bankalara verilen talimatlar sonucu makaslar o kadar açıldı ki, döviz almanın bir anlamı da kalmadı. Durum buyken, oldukça pahalıyken bir adet Macbook Air M1 aldım. Alma sebeplerimden biri de Apple arka cihazların yedek parçalarını uzun süre bulabilmenin mümkün olması olmadı. Ne yazık ki Windows cihazlarımdan pilini değiştrip kullanmaya devam edebildiğim tek cihaz, A101'den 400 liraya almş olduğum Hometech marka bir tablet olmuştu. Diğer cihazlarım pil değişiminden sonra mutlaka problem çıkardı. Macbook Air M1'i tercih etmemin bir sebebi de fansız olması. Ayrıca Apple bilgisayarların touchpad'leri ile ekstra bir fare taşımaya da gerek kalmıyor.

Yeni bilgisayarıma halen tam olarak alışamadım. O nedenle Macbook Air M1'e Parallels Desktop yardımıyla Windows 11 Arm kurdum. İstediğim her programı ne yazık ki Windows 11 Arm'de çalıştırmak mümkün olmadı. Mesela Office 2010 çalışmadı. Macbook Air M1'e kurduğum Windows 11 Arm'de  çalıştırabildiğim şunlar oldu:

  1. WinRAR
  2. Office 2007
  3. Autohotkey
  4. KeePass
  5. Delphi 7
  6. Delphi 7'de yazdığım programlar
  7. WampServer 2.5
  8. Adobe Fireworks Cs3
  9. ABBYY FineReader 15 Corporate(İlk kurduğumda RPC server ile ilgili bir hata verdi, Troubleshooting ile önerilen çözümü uygulayınca çalıştı)

Bunlar da şu aşamada işimi gördü. Keşke Microsoft'un gönlü olsa da Macbook Air M1'in pil süresine sahip olan Arm işlemcili Windows cihazları da görebilsek, kulağımızı ters elimizle tutmaya çalışmasak.

13.05.2023 09:29:42

Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Yazı hakkında yorum yapmak için, buraya tıklayın.

Kategoriler :

Arşiv :

Etiketler :

Bağlantılar :