Synology NAS'ta Php ile Web Site Yayınlama

Yazı insanlığın en önemli icatlarından biri. Kişisel notlarım için Synology NAS cihazımda bir web sitesi hazırlayıp yerel ağda yayınlamayı hep istiyordum.

Nihayet bugün bununla uğraşacak vakti buldum. Synology NAS'ta web yayını yapmak için öncelikle paket merkezinden Web Station'u yüklemek gerekiyor. Bunu yükleyince Dosya İstasyonuna web diye bir klasör ekliniyor. Web Station'u çalıştırınca hangi programların ekleneceğini seçebiliyoruz. Ben Apackhe 2.4'ü ve Php 7.4'ü ve PhpMyAdmin'i seçtim. MariaDB yüklü olmadığı için PhpMyAdmin çalışmadı, eklenti merkezinden MariaDB kurunca bu sorun ortadan kalktı.MariaDB'nin kurulurken mutlaka parola istediğini de buraya not düşeyim.

Bundan sonrası için ise bayağı bir uğraşmam gerekti. Web Station'u açtıktan sonra Web Hizmeti Portalını seçip Varsayılan Sunucu'yu seçtikten sonra, Düzenle düğmesine basarak Apache Web Sunucusunu ve Varsayılan Php profilini seçmek gerekiyor. Bunu yaptıktan sonra Php Scriptiniz NAS üzerinden yayına başlayacak. Site dosyalarını NAS'a atmanın en kolay yolu dosyaları zip'leyip sunucuda zip'ten çıkarmak oluyor.

Neyse bu yazıyı burada bitireyim de bu sitenin de yedeğini NAS'ıma yükleyeyim :)

 

13.06.2023 10:44:32

Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Yazı hakkında yorum yapmak için, buraya tıklayın.

Kategoriler :

Arşiv :

Etiketler :

Bağlantılar :