Php'de mysq_* Fonksiyonlarından mysqli_* Fonksiyonlarına Geçmek

Php 5 ve sonrasında mysql_connect ve benzeri fonksiyonları kullanmak ne yazık ki mümkün olmuyor. Bu soruna çözüm ararken StackOverflow'da şu çözümü gördüm, scriptlerime uygulayıp işe yaradığını teyit etttim.

Devamı için tıklayın

WampServer Yavaş Çalışma Sorunu

Eskiden beri, bilgisayarımda Php ile çalışmak için WampServer kullanıyorum. WampServer'in yeni sürümleri Windows 8.1'de ve Windows 10'da birçok sorun çıkartıyor.

Devamı için tıklayın

Php Notları 7: If Kontrol Deyimi

Bilgisayar bir programı çalıştırırken olay sırasına göre yukarıdan aşağıya doğru hareket eder. Bu sırayı değiştirmek ve bir şarta göre bazı komutlar verebilmek için kontrol deyimleri kullanılır.

Devamı için tıklayın

Php Notları 6: Post ve Get

Html’deki form nesneleri, server’a iki Post yönetimi ve Get yöntemi ile iki şekilde gönderilebilir. Get yönteminde gönderilen bilgiler tarayıcının adres çubuğunda görünürken, Post yönteminde bu bilgiler tarayıcını adres çubuğunda görünmez. Ayrıca Post yöntemi ile daha fazla sayıda bilgi gönderilmesi mümkündür.

Devamı için tıklayın

Php Notları 5: Sabitler

Uygulama boyunca değeri sabit kalan ifadeleri tutmak amacıyla sabitler tanımlanır. Pi sayısı, seçmen yaşı, vergi oranı sabit değerlere örnek olarak verilebilir. Php’de sabitler define fonksiyonu ile tanımlanır.

Devamı için tıklayın

Php Notları 4: Dizi Değişkenler

Bir program yazılırken, bazı durumlarda çok sayıda değişkene ihtiyaç duyulur. Çoğunlukla bu değişkenlerin sıra bilgisine de ihtiyaç duyulur. Bu tip durumlarda dizi değişkenler kullanılır. Dizi değişkenler, bir isim altında birden fazla değişken kullanabilmeği sağlar. Aynı isimdeki bu değişkenleri birbirinden ayırt edebilmek için indis adı verilen sıra numarası kullanılır.

Devamı için tıklayın

Php Notları 3: Değişkenler

Php’de kullanılan bütün değişkenlerin başına $ karakteri getirilir. Php’de değişkenler tanımlanmadan kullanılabilirler.

Devamı için tıklayın

Php Notları 2: Genel Bilgiler

Bu yazıda Php'nin özelliklerini incelemeye başlıyoruz.

Devamı için tıklayın

Php Notları 1: Formlar

Php'ye başlayacak herkesin ilk öğrenmesi gereken Html formlarıdır. Bu yazıda formların ne olduğundan, nasıl kullanılacağından bahsedilecek.

Devamı için tıklayın

Php'de ini dosyası kullanımı

İki aylık bir aradan sonra tekrar merhaba.

Kullananlar Php'nin ne kadar pratik bir dil olduğunu fark etmiştir. Sadece web sayfaları hazırlamak için değil, bazı scripting işlemleri için bile Php oldukça uygun bir seçenek. Bu tip kendi bilgisayarımızda çalışacak uygulamalar için veritabanı kullanmak, kod yazımını yavaşlatıyor. Bu yazıda, Php ile veritabanı olmadan bilgileri kaydetmenin yollarından bahsedeceğim. Bunlardan en kullanılışlısı sanırım Ini dosyalarını kullanmak.

Devamı için tıklayın

Kategoriler :

Arşiv :

Etiketler :

Bağlantılar :