Delphi ile SSL Kullanan Web Sayfasını İndirme

Artık hemen hemen her web sayfası SSL kullanmaya bağladı. Delphi'de web sayfalarından veri çekmek için kullandığımız Indy bileşenlerinde SSL kullanmak için ek DLL dosyaları ve bir sürü ayar gerekiyor. Bu işi yapmanın daha kolay bir yolunu ararken karşıma StackOverflow'daki şu kod çıktı.

Devamı için tıklayın

Lazarus'un Console Applicaton'ında Türkçe Karakter Sorunu

Programlamaya hangi dil ile başlamalı? Bu sorunun cevabı bence Pascal'dır. Muhtemel rakiplerinin ilk programlama dili olmak için uygun olmayan özelliklerini yazarsam, bu tercihimin sebebi daha net anlaşılabilir.

Devamı için tıklayın

Delphi'de Zip Sıkıştırması

Delphi'nin güncel sürümlerinde üçüncü parti bir bileşen vs. kullanmadan Zip sıkıştırması yapmak mümkün.

Devamı için tıklayın

Delphi'de OpenDialog ile Çoklu Dosya Seçimi

OpenDialog nesnesi Delphi'de çok kullandığım nesnelerden. Bu bileşen ile çoklu dosya seçimi yaptırmak mümkün.

Devamı için tıklayın

Delphi'de Sütun Başlıklarına Tıklayarak ListView Sıralama

Bir önceki yazıda, Delphi'de ListView bileşenin nasıl kullanılacağından bahsetmiştim. Bu yazıda da ListView'in sütun başlıklarına tıklayarak ListView'in nasıl sıralanacağından bahsedeceğim.

Devamı için tıklayın

Delphi'de ListView ile Telefon Rehberi

Delphi kullanırken ListView bileşenini biraz ihmal ettiğimi söyleyebilirim. Bu yazıda Windows'un kendi bileşenlerinden olan ListView'İ(Denetim masası bir ListView'dır) bir telefon defteri projesinde kullanarak inceleyeceğim. Ayrıca kullanıcıdan çok satırlı bilgi alma, Auto-create forms ve formlar arası veri aktarımı gibi konulara da değineceğim.

Devamı için tıklayın

Delphi'de Kelime ve Cümle Karşılaştırmada Levenshtein Algoritması

Eğer Delphi'de iki metni karşılaştırıyorsanız ve iki metnin birbirinden kaç karakter farklı olduğunu bulmak istiyorsanız, Levenshtein algoritmasını kullanabilirsiniz.

Devamı için tıklayın

Delphi'de Form Klonlama

Bugünlerde Delphi'de sözlük benzeri bir program yazıyorum. Programın yapısı gereği Türkçe'den İngilizce'ye çeviri için yaptığım işlemlerin hemen hemen aynısı İngilizce'den Türkçe'ye çeviri için de yapmam gerekiyor.

Devamı için tıklayın

Delphi'de Cümlenin İlk Harfini Büyütme(Türkçe Destekli)

Delphi'de harf büyütmek iin UpperCase adında bir fonksiyon var. Ancak eski Delphi sürümlerinde bu fonksiyon Türkçe karakterlerde(ş ü ö İ ğ ı ç) sorun çıkarıyor.

Devamı için tıklayın

Delphi'de AdoTable ile mdb Kullanımı

Delphi'de sıklıkla bilgi toplamak için program yazmam gerekiyor. Sadece bilgi girişi yapılacak bu programlarda SQL ile uğraşmak istemiyorum.

Devamı için tıklayın

Kategoriler :

Reklam :

Arşiv :

Etiketler :

Bağlantılar :