Windows 7 kurulumu ve ikinci ekran/projeksiyon

Dün, işyerinde eğitimlerin yapıldığı bölümdeki bilgisayarı Windows Vista'dan Windows 7'ye geçirmek için cd çantamla bilgisayarın başına oturdum. F12 ile boot'u DVD-ROM üzerine alıp işletim sistemin kurulumunu başlattım. Bir süre sonra bilgisayar yeniden başladı. Makine açıldıktan sonra siyah bir ekranda fare imleci göründü. 5 dakika bekledim bir değişiklik olmadı, 10 dakika bekledim yine değişen bir şey olmadı.

Herhalde Dvd'de problem var deyip başka bir Dvd ile kurulumu baştan başlattım. Aynı yerde aynı sorunla karşılaşınca mecburen "bir bilen"e başvurdum. Yine imleç siyah ekranda takılı iken bilici arkadaş geldi ve sihirli cümleyi söyledi: "Projeksiyonu aç".

Projeksiyonu açınca Windows'un bilgisayar için bir kullanıcı adı istediği ekranı gördük. Windows görüntüyü projeksiyona veriyormuş ve ekranı da ikinci bir görüntü aygıtı gibi kullanıyormuş. Arkadaşa "Peki ekran neden siyah, masaüstü arka planı yok?" dediğimde, kurulum aşamasında kullanıcıların ayarlarının yapılmamasından dolayı masaüstü arka planının siyah olduğunu tahmin ettiğini söyledi.

Kurulumu projeksiyona bakarak tamamladıktan sonra Win+P kısayoluna tıkladık ve ekrana çıkan menüden Çoğalt'ı seçerek aynı görüntüyü hem ekranda hem de projeksiyonda görmeyi başardık.

Bu arada Windows 7'ye geçtikten sonra makine eskiye göre ışık hızında çalışmaya başladı, belirtmeden geçemeyeceğim.

21.04.2012 11:34:11


Etiketler: Windows

Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Yazı hakkında yorum yapmak için, buraya tıklayın.

Kategoriler :

Arşiv :

Etiketler :

Bağlantılar :