Bir Android Cihazdaki Bildirimleri Başka Bir Android Cihazda Görme

Bu yazı sitede yazdığım en "geek"çe yazı olacak sanırım. 

Cep telefonlarının şebekeyle iletişim kurarken oldukça güçlü sinyaller gönderdiği malumunuzdur. Bu sinyallerden hoşlanmadığım için cep telefonu kullanırken şöyle bir tarz geliştirdim. Hattımın takılı olduğu telefonu eve gelince bir köşeye bırakıyorum, evde de uçak moduna getirip wi-fi'ını açtığım eski cep telefonu kullanıyorum internet için. Bu kullanım tarzımdaki sorun şu, çoklu kullanım desteklemeyen WhatsApp ile Sms'ler yüzünden her bildirimde telefona kadar gidip bildirime bakmak zorunda kalıyorum. 

Sorunu çözmek için bir cep telefonundaki bildirimleri başka bir telefonda nasıl görebileceğimi araştırmaya başladım.

 Aklıma gelen ilk çözüm, daha önce bilgisayarda da kullandığım VNC teknolojisi oldu. Android platformunda rootsuz cihazlarda VNC kullanırsanız, telefonu her yeniden başlattığınızda telefonu bilgisayara bağlayıp VNC Server'i baştan başlatmanız gerekiyor. Cep telefonum ile mobil bankacılık uygulamalarını kullandığımdan telefonu rootlamam mümkün değil. Her akşam telefonu kapattığımdan cep telefonunu her gün bilgisayara kabloyla bağlamak da sürdürülebilir değil benim için. Ayrıca rootsuz Android telefonlarda çalışabilen VMLite VNC Server yazılımının  30 TL civarında ücreti var. 

Yaptığım araştırmada, bilgisayardan Android bildirimlerini alabilmek için PushBullet isimil bir uygulama olduğunu gördüm. Sonra da aklıma download makinesi yapmak için aldığım Lenovo Stick 300 geldi. 24 saat açık olan bu bilgisayara PushBullet'i ve Tight VNC Server'ı kurabilirdim. Düşündüğümü de yaptım. Cep telefonun ile  24 saat açık olan bilgisayarın ekranın görebilmek içinse VNC Viewer uygulamasını eski cep telefonuna kurdum. Artık cep telefonumdan bildirim sesini duyduğumda, eski cep telefonum ile 24 saat açık olan bilgisayara Vnc ile bağlanıp, PushBullet üzerinden  bildirimin kimden geldiğini görebililyorum. Kulağı tersten göstermek gibi olsa da işe yarıyor :)

13.06.2017 19:18:44


Etiketler: Windows, Android

Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Yazı hakkında yorum yapmak için, buraya tıklayın.

Kategoriler :

Arşiv :

Etiketler :

Bağlantılar :