Excel'de Yemek Listesi Saydırma

Çalıştığım yerde, öğlenleri yemeği dışarıdan söylüyoruz. Dolayısıyla da birinin para toplaması gerekiyor. Sıra bana geldiğinde işi kolaylaştırmak için Excel'de ufak bir çalışma yaptım.

Öncelikle yaptığım çalışma şu şekilde görünüyor:

Yukarıdaki grafikten de görüldüğü gibi, herkesin hangi gün yemek yediği listede var. Herkesin kaç kere yemek yediğini Excel'e saydırabilmek için yapılması gereken birkaç iş var.

Öncelikle yeni bir sayfada Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma yemek yiyenleri alt alta eklemek gerek. Bunları yeni sayfada A sütununa alt alta eklediğimizi vasayalım.

Daha sonra tekrar eden verileri yok etmemiz gerek. Bunun için A sütununu seçtikten sonra Veri sekmesindeki Veri araçları kısmından Yinelenenleri Kaldır düğmesine tıklayıp, açılan pencereden Tamam'ı tıklıyoruz. Para toplarken isimleri kolay bulmak için, yine A sütununu seçip Giriş sekmesinin Düzenleme bölümünden A'dan Z'ye sırala komutunu veriyoruz. Oluşan tekrarsız listeyi kopyalayıp G sütununa yapıştırıyoruz.

Şimdi gelelim saydırma işlemine. Yapacağımız işlem, EĞERSAY formülü ile her kişinin tablodaki B2 ile F25 arasında kaç kere yazıldığını bulmak. Buradaki B2 ve F25'in formül çoğaltığında sabit kalabilmesi için hücre adreslerinden önce $ işaretlini eklememiz gerekecek. Yani G2 hücresine yazacağımız formül şu şekilde olmalı: =EĞERSAY($B$2:$F$25;G2)

En son olarak da formülü kişi sayısınca çoğaltıyoruz. Hepsi bu kadar.

30.01.2018 09:25:18


Etiketler: excel

Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Yazı hakkında yorum yapmak için, buraya tıklayın.

Kategoriler :

Arşiv :

Etiketler :

Bağlantılar :