Windows 10 Kurduktan Sonra Yaptıklarım

Uzun zamandır Windows kurmuyordum, bunun bir sebebi de kurulumdan sonra yaptığım ayarların çok vakit alması. Bu sefer yaptığım tüm ayarları not alıyorum ki, bir daha format atmayı bu kadar ertelemeyeyim. Yine kendime not, Windows kurarken en son sürüm iso'yu indir, sonra güncellemeler telef etmesin seni.

Formattan sonra yaptığım ilk iş, "Bu bilgisayar" simgesini Masaüstüne getirmek. Bunun için Masaüstünde sağ tıklayıp Kişiselleştir-Temalar-Masaüstü Simge Ayarlarını seçip Bilgisayar yanındaki onay kutusuna işaret koymak.

Windows'ın ayarlar pencerelerindeki göz yakan beyaz renkte kurtulmak için de Masaüstüne sağ tıklayıp Kişiselleştir-Renkler-Varsayılan uygulama modunuzu seçin-Koyu ayarını yapıyorum.

Windows 10'la gelen fotoğraf göstericiden hiç hazzetmiyorum. Eski fotoğraf görüntüleyiciyi aktif edebilmek için aşağıdaki kodları herhangi bir isimle reg uzantılı olarak kaydedip, çift tıklıyorum.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindows Photo ViewerCapabilitiesFileAssociations]
".tif"="PhotoViewer.FileAssoc.Tiff"
".tiff"="PhotoViewer.FileAssoc.Tiff"
".png"="PhotoViewer.FileAssoc.Tiff"
".bmp"="PhotoViewer.FileAssoc.Tiff"
".jpeg"="PhotoViewer.FileAssoc.Tiff"
".jpg"="PhotoViewer.FileAssoc.Tiff"
".ico"="PhotoViewer.FileAssoc.Tiff"

Bundan sonra herhangi bir sağ tıklayıp Birlikte Aç-Windows Fotoğraf Görüntüleycisini seçebiliyorum.

Gelelim diğer programların ayarlarına. Office'de de koyu temayı tercih ediyorum. Bunu da ayarlamak için Word'de Dosya sekmesinden seçenekleri seçip, ekrana gelen pencereden Renk düzenini Siyah seçiyorum.

Ülkemizde 2018 yılında bile kota sıkıntısı çektiğimizden Internet Download Manager vazgeçilmez programım. İnternetin sınırsız olduğu saatlerde Youtube videolarını bu programla kaydedip daha sonra izliyorum. İnternet Download Manager'i kuyduktan sonra İndirmeler-Seçenekler-Kaydet bölümünden dosyaların kaydedileceği yeri ssd dışında bir yere taşımak. Her ne kadar Alt tuşu ile İnternet Download Manager'in indirmeleri devralmasını engelleyebilsek de, İndirmeler-Seçenekler-Genel bölümünden tüm tarayıcıların seçeneklerindeki işaretleri kaldırmayı tercih ediyorum.

Kullandığım diğer programların çok fazla özel ayarı yok. Her formattan sonra kurduğum programlar şu şeklide yer alıyor: K-Lite Mega Codec Pack, WinRar, SumatraPDF, Notepad++, Filezilla, OpenVPN GUI, Vnc Viewer, Mozilla Firefox, Google, Chrome, Chrome Remote Desktop, Logitech Setpoint, Pushbullet, CutePdf Writer, WampServer 2.5.

22.07.2018 07:31:31


Etiketler: Windows

Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Yazı hakkında yorum yapmak için, buraya tıklayın.

Kategoriler :

Arşiv :

Etiketler :

Bağlantılar :