Excel'de birikimli değer arttırma

Çalıştığım işyerinde bazı şeyler maalesef hala kağıt üzerinden yapılıyor. Bu işlerden biri de bazı değerlerin birikimli olarak toplanıp tek rapor haline getirilmesi.

En iyisi konuyu bir örnek üzerinde açıklayayım. Excel'de aşağıdaki gibi bir tablomuz olsun.

Çeşitli dükkanlardan kağıt üzerinde bu belgenin çıktısının geldiğini varsayalım. Bizim de bu bilgileri toplayarak en son rapor haline getirmemiz gereksin. Tek tek toplamları hesaplamak oldukça uzun sürecek bir iş. Excel'de bilgileri toplatmak da kolay, ancak bunu birikimli olarak nasıl yapacağız?

Bu sorunu çözmek için aklıma gelen ilk çözüm şu oldu. Excel'de Formlar araç çubuğunu açıp tablonun yayına bir düğme koydum.

Bu düğmeyi çizer çizmez ekrana düğmenin hangi makroya bağlı çalışacağını soran aşağıdaki pencere geldi.

Bu pencereden Yeni düğmesin tıklayarak, düğmenin tıklama olayı için yeni bir makro yazacağımı belirttim. Ve aşağıdaki kodları yazdım:

  tut = InputBox("sayı giriniz")
  toplam = Val(tut) + Val(ActiveCell.FormulaR1C1)
  ActiveCell.FormulaR1C1 = toplam

Yukarıdaki koddaki ilk satır, kullanıcıdan bir sayı alınmasını sağlıyor. ActiveCell.FormulaR1C1 ifadesi, Excel'deki aktif hücre değerini almayı sağlıyor. Bu iki bilgi ikinci satırda sayıya çevrilerek girilen değerle toplanıyor. Son olarak da üçüncü satırda bu toplam tekrar aktif hücreye yazılıyor.

Sonuç olarak yukarıdaki inputbox'ta enter'a basıldığında, Armut'un karşındaki değer 8 oluyor.

22.11.2010 06:34:52


Etiketler: excel

Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Yazı hakkında yorum yapmak için, buraya tıklayın.

Kategoriler :

Arşiv :

Etiketler :

Bağlantılar :