En bilinen 3D klibimiz: Kıraç - Nice Yıllara

Geçenlerde Ekşisözlük'te gezerken Kıraç'ın yeni albümünün çıkış şarkısına 3D bir klip çektiğini öğrendim. Klibi Youtube üzerinden mavi kırmızı bir gözlükle üç boyutlu olarak seyredebilirsiniz.

Ülkemizin güzide internet sağlayıcı firmaları yüzünden takıla takıla klibi izlerken, bu videoyu bilgisayarıma indirince üç boyutlu olarak seyredip seyredemeyeceğimi merak ettim. IDM yardımıyla videoyu indirip çift tıkladığımda aşağıdaki görüntü ile karşılaştım.

Yukarıdaki ekran görüntüsünden de anlaşılacağı gibi, varsayılan video oynatıcım Media Player Classic, mavi kırmızı gözlükle izlenebilen analygraph 3d görüntüleri oynatamıyor. Sağ ve sol göz için olan görüntülerin yanyana değil, üst üste görünmesi gerekiyor.

Daha sonra Google'da analygraph 3d görüntüleri oynatmak için arama yaptım. Stereoscopic Player'ın bu dosyalarını oynatabildiğini öğrendikten sonra programı indirdim. Yaklaşık bir saat kadar programla cebelleştikten sonra şu görüntüyü elde edebildim:

Gelelim bu sonucu elde etmek için yapılması gereken ayarlara. Öncelikle Stereoscopic Player Dosya menüsündenki Yerleşim seçeneğinden SENSIO Hi-Fi 3D seçeneğini tıklamak gerekiyor. Sonra da Görünüm/Görüntüleme Yöntemi/Anaglif/Renk Anaglif Yeşil - Mor Pembe seçilmeli. Ben en iyi 3D görüntüsünü bu seçenekle elde ettim, isteyen diğer seçenekleri de deneyebilir.

Hazır gözlüğünüzü çıkarmışken, şuradaki fotoğraflara da bakabilirsiniz.

İyi seyirler.

07.01.2012 20:36:18


Etiketler: 3d

Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Yazı hakkında yorum yapmak için, buraya tıklayın.

Kategoriler :

Arşiv :

Etiketler :

Bağlantılar :